Malá osobná správa inšpirované nasledujúcou básňou:

The River Cannot Go Back

It is said that before entering the sea
a river trembles with fear.
She looks back at the path she has traveled,
from the peaks of the mountains,
the long winding road crossing forests and villages.
And in front of her,
she sees an ocean so vast,
that to enter
there seems nothing more than to disappear forever.
But there is no other way.
The river can not go back.
Nobody can go back.
To go back is impossible in existence.
The river needs to take the risk
of entering the ocean
because only then will fear disappear,
because that’s where the river will know
it’s not about disappearing into the ocean,
but of becoming the ocean.

~ Kahlil Gibran

Pred piatimi rokmi som sa rozhodla pre pomerne odvážny krok: opustila som manželstvo a rozhodla som sa žiť nezávisle v cudzej krajine, kde som neovládala jazyk. Mala som jedného alebo dvoch priateľov, ktorí mi poskytovali emocionálnu podporu, ale všetky veľké veci som musela urobiť úplne sama len s pomocou mimiky a prekladača Google: prenajať si byt (a neskôr kúpiť dom), kúpiť auto, založiť si bankové účty, zaregistrovať sa ako živnostník, preukázať svoje zahraničné vzdelanie a prihlásiť sa na doktorandské štúdium, nájsť si dostatok práce na pokrytie účtov atď.

Teraz som na mieste, kde mám pokoj a istotu. Ale bola to dlhá „rieka“, ktorú som musela preplávať, aby som sa dostala tam, kde som teraz. Prvé dva roky boli, úprimne povedané, desivé. Nie kultúrny šok a jazyková bariéra, ale skôr to, že som nevedela, či môžem niekomu dôverovať. Mala som zatrpknutého bývalého, ktorý sa všemožne snažil, aby som zlyhala a vrátila sa späť. Ale ja som to neurobila.

Počas tých prvých rokov po odchode z manželstva som mala dlhodobý vzťah, ktorý napriek niekoľkým čarovným momentom pomaly narúšal moju sebaúctu a zanechal vo mne pocit, že so mnou – ako s rozvedenou a slobodnou matkou – nikto nebude chcieť byť dlhodobo. Môj bývalý mi opakovane hovoril, akoby vyvolával nejaké zaklínadlo: „Dúfam, že zostaneš navždy sama; alebo že si nájdeš spriaznenú dušu, ktorá ťa potom otehotnie a opustí ťa.“ Rozmýšľala som, či je v jeho slovách nejaká sila. Či ma nejako preklial.

Osemnásť mesiacov po mojom odchode som si tu kúpila vlastný dom. Bola to pozitívna skúsenosť, napriek tomu som necítila žiadne puto k miestu, kde som žila, a snažila som sa cítiť súčasťou komunity. Uprostred noci som sa budila vystrašená a dezorientovaná – niekedy som nevedela, kde som.

O šesť mesiacov neskôr sa začala pandémia a „lockdown“. Veľmi to zaťažilo už aj tak slabnúci vzťah, v ktorom som bola, a do prvých Vianoc pandémie som bola sama. Nový rok 2021 pre mňa priniesol nový začiatok a veci sa začali meniť. Začala som tu zapúšťať skutočné korene a začala som sa hlbšie spájať s prírodným prostredím oblasti, v ktorej žijem, a s miestnymi ľuďmi.

Trvalo dva roky, kým ma tento proces dostal na miesto, kde sa cítim absolútne bezpečne. Kde som si vytvorila a pestovala vzťahy s miestami a ľuďmi, vďaka ktorým sa cítim pevne ukotvená a v bezpečí.

Posledné mesiace boli náročné a skutočne preverili, aké pevné sú tieto základy – tie, ktoré som sa snažila vybudovať počas posledných rokov. Niektoré z mojich starých obáv – že budem „navždy sama“, že sa stratím, že nebudem mať skutočný domov atď. – zdvihli hlavy a žiadali si, aby som sa im ešte raz postavila. A ja som ich riešila. Preskúmala som svoj tieň a vyniesla ho na povrch. A pritom sa stalo niečo naozaj nečakané, ale aj úžasné.

Dostala som sa k moru.

Staré obavy opadli a zrazu vidím horizont. Celý horizont. A hmla, ktorá obklopovala moje životné ambície, sa zrazu rozplynula a ja presne viem, čo chcem vo zvyšku života robiť. A je to *to* – veci, o ktorých píšem na tejto stránke. Chcem pomáhať, liečiť a podporovať iných na ich cestách prostredníctvom využívania tých zručností a schopností, ktoré sú pre mňa prirodzené.

Nikdy som presne nevedela, čo chcem robiť. Všetko, čo som doteraz robila, bol „plán B“; praktické riešenie. Teraz už to viem. A som plná nadšenia a vzrušenia z toho, čo budem budovať. Zrazu cítim nadšenie pre štúdium a prácu, pretože je to v oblasti, na ktorej mi záleží (holistické zdravie a duševné zdravie v podobe somatického prežívania a terapie pripútania, Reiki a práce s energiou, psychologická astrológia). Robím kurz (s The Embody Lab), ktorý vedú ľudia, ktorých prácu si už dlho vážim. Začínam využívať svoj talent astrológa a reikistu na pomoc iným a dostávam ohromujúco pozitívnu spätnú väzbu.

Cítim vnútorný pokoj, bezpečie a istotu. Viem, že som teraz na správnej ceste. Všetko, čo sa stalo, ma priviedlo do tohto bodu, kde sa rieka – a jej zákruty, skúšky a útrapy – stretáva s morom a obloha je nekonečná a modrá a ja môžem DÝCHAŤ, hlboko a slobodne a bez strachu, odkiaľ príde ďalší nádych.

Tento rok dovŕšim štyridsiatku. Je to také klišé, celé to „život sa začína v štyridsiatke“. Ale myslím si, že na tom niečo musí byť. Trvalo mi až doteraz, kým som všetko spracovala, kým som urobila korekcie kurzu, úpravy a hlbokú vnútornú prácu, aby som sa dostala na miesto, kde viem – naozaj -, na čo som tu. A je to nádherný pocit.

Akákoľvek neistota je preč. Strach zo zlyhania, strach z osamelosti, strach, že ma ľudia budú súdiť alebo sa mi smiať za prácu, ktorú som sa rozhodla robiť. Všetko je preč. Našla som cieľ svojej duše a teraz je čas pustiť sa do toho. A veľmi, veľmi sa teším na ďalšiu kapitolu svojho života a kariéry.

Obrovská vďaka patrí všetkým, ktorí ma v tomto úsilí podporovali – a podporujú -. Potrebujem len pár dôležitých ľudí, ktorí vo mňa veria (a vy viete, kto ste) a podporujú ma, a potom dokážem VŠETKO.

Láska a svetlo pre vás všetkých.

Louise xXx

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *