DUŠA – Reiki

Čo je Reiki?

Reiki je forma energetického liečenia alebo energetickej terapie, ktorá podporuje relaxáciu, znižuje stres a úzkosť, zvyšuje hladinu energie a znižuje únavu a podporuje zvýšený pocit pozitívneho naladenia tým, že posilňuje vlastné samoliečebné schopnosti klienta. Energetické liečenie je starobylá forma alternatívnej medicíny založená na presvedčení, že životná energia prúdi všetkým – vrátane ľudského tela – a je sústredená v našich čakrách alebo energetických centrách. Cieľom každého energetického liečiteľstva je vyrovnať tok energie v tele, aby mohlo lepšie fungovať a priniesť väčší pocit pohody a úľavu od emocionálnej alebo fyzickej bolesti a ťažkostí.

Počas liečby terapeut Reiki pohybuje rukami v určitých pevných polohách okolo tela ľahkým dotykom (alebo bez dotyku), zatiaľ čo pacient leží úplne oblečený na masážnom stole, a usmerňuje tok tejto univerzálnej energie do tela a okolo tela, aby dosiahol rovnováhu energií klienta – a úľavu a uvoľnenie bolesti a zablokovanej energie. Keď energie klienta voľne prúdia, výrazne sa zvýši jeho vlastná schopnosť regulovať sa a liečiť – fyzicky, duševne aj duchovne.

Energetické liečenie sa v súčasnosti skúma u pacientov podstupujúcich liečbu rakoviny, aby sa zistilo, či môže zlepšiť kvalitu života, posilniť imunitný systém alebo znížiť vedľajšie účinky. Samozrejme, je ťažké účinne merať vplyv akejkoľvek alternatívnej, neinvazívnej a bezliekovej terapie, takže dôkazy o jej účinnosti sú často len neoficiálne; ale mnohí, mnohí lekári na celom svete odporúčajú a praktizujú Reiki ako skvelý doplnok k iným formám bežnej liečby. 

Reiki nie je náboženská prax ani nie je spojená so žiadnou konkrétnou vierou. Samozrejme, možno ho považovať za duchovnú prax, pretože využíva univerzálnu energiu (ktorú niektorí ľudia nazývajú božskou energiou), ale praktizujúci a klienti Reiki môžu byť akéhokoľvek náboženstva – alebo vôbec žiadneho – a stále bude účinne fungovať. Ak vám váš systém viery hovorí, že je to blbosť (ale aj tak by ste to chceli vyskúšať), je to v poriadku. Ak veríte, že ide o božskú energiu, je to tiež v poriadku. Osobne verím, že všetky veci majú energetickú frekvenciu (kamene, stromy, rieky, zvieratá, ľudia, budovy, emócie, planéty, hviezdy atď.) a nepotrebujem náboženský rámec na to, aby som mohla interpretovať a využívať pozitívny tok tejto energie.

Aká je história Reiki?

Podľa Medzinárodnej asociácie odborníkov Reiki (IARP) Reiki v dnešnej podobe prvýkrát vyvinul budhistický kňaz Mikao Usui (známy ako Usui-Sensei) v 20. rokoch 20. storočia. Existujú dôkazy o tom, že v Japonsku sa pred Usuiho vytvorením jeho štýlu, známeho ako Usui Reiki, praktizovali aj iné štýly Reiki, ale tieto skoršie štýly neboli všeobecne známe.

Usui tvrdil, že po troch týždňoch pôstu a meditácie na hore Kurama, posvätnej hore na severe Kjóta v Japonsku, prvýkrát pocítil energiu Reiki. Hoci Usui hladoval a bol blízko smrti z pôstu, príval intenzívnej liečivej energie mu dodal pocit vitality a vedomia, ktorý nikdy predtým nepocítil. Krátko po svojom zážitku Usui otvoril v Tokiu kliniku, kde praktizoval túto liečebnú techniku. Niektoré potenciálne fyziologické účinky Reiki, ako napríklad zmeny hladiny kortizolu, variability srdcovej frekvencie a telesnej teploty, boli odvtedy predmetom výskumu.

Potom Hawayo Takata, japonsko-havajský majster Reiki, začala Usuiho modalitu vyučovať na Havaji v 30. rokoch 20. storočia a v 70. rokoch 20. storočia sa rozšírila do ostatných častí Spojených štátov. Následne sa stala čoraz populárnejšou v západnej kultúre.

Už v polovici 90. rokov 20. storočia začali lekári, zdravotné sestry a ďalší zdravotnícky personál, ktorí sa naučili Reiki, používať túto techniku v nemocniciach po celých Spojených štátoch a Reiki sa naďalej rozširuje, pretože čoraz viac ľudí pociťuje jej prínos. Podľa IARP sa dnes Reiki pravidelne používa v nemocničných lôžkových aj ambulantných zariadeniach v Spojených štátoch a mnohých európskych krajinách ako doplnková terapia pri operáciách, rakovine a AIDS.

Na čo sa Reiki používa?

Reiki sa používa na zníženie stresu a úzkosti, zmiernenie fyzickej bolesti alebo zápalu a podporu všeobecnej fyzickej, emocionálnej a duchovnej pohody. Je obzvlášť užitočné pri podpore ľudí pri spracovaní a uvoľňovaní ťažkých emócií, traumy z minulosti a problémov s dysregulovaným nervovým systémom (pozri somatickú terapiu) tým, že vracia naše telo do pokojného a regulovaného stavu. Môže pomôcť pri strachu a fóbiách, problémoch so spánkom, smútku a strate blízkej osoby, sexuálnych dysfunkciách a iných nerovnováhach tela a mysle.

Reiki je obľúbené aj medzi ľuďmi trpiacimi všetkými druhmi chronických ochorení a rakovinou. Môže poskytnúť určitú úľavu od symptómov a väčší pocit pohody. Reiki má svoje miesto aj v starostlivosti o človeka na konci života a môže mu pomôcť odísť v atmosfére podporujúceho pokoja a mieru.

Vo všeobecnosti môže Reiki priniesť klientom nasledujúce výhody:

 • uvoľnenie a zníženie stresu
 • Aktivácia parasympatického nervového systému (zníženie srdcovej frekvencie, zníženie krvného tlaku, zvýšenie variability srdcovej frekvencie) – pozri moju stránku o somatickej terapii, ktorá má rovnaký cieľ.
 • Kontrola bolesti
 • Zníženie úzkosti a depresie a zvýšenie sebavedomia
 • Zvýšenie kvality života ľudí s chronickými zdravotnými ťažkosťami
 • Zvýšená pohoda a kvalita spánku
 • Zvládanie symptómov pri niektorých ochoreniach, napríklad pri rakovine
 • Silnejší pocit spojenia so sebou samým a s ostatnými (budovanie bezpečnej pripútanosti prostredníctvom bezpečného dotyku – informácie o úlohe, ktorú pripútanosť zohráva v našich vzťahoch a v našom všeobecnom duševnom a emocionálnom zdraví, nájdete na stránke o somatickej terapii)
 • Posilnené pozitívne myslenie a schopnosť byť prítomný v tele a v prítomnom okamihu

Čo sa deje počas Reiki sedenia?

 • V závislosti od toho, či ide o prvé alebo pravidelné sedenie, väčšina osobných sedení trvá približne 45 – 60 minút, pričom 15 – 30 minút tvorí rozhovor, čistenie aury a vyrovnávanie čakier a približne 30 minút Reiki. Sedenia Reiki na diaľku budú trvať približne 30 až 45 minút.
 • Ak ide o vašu prvú návštevu, požiadam vás vopred o vyplnenie formulára so základnými osobnými údajmi.
 • Po príchode sa krátko porozprávame (ak je to vaša prvá návšteva, tak trochu dlhšie) o tom, na čo by ste sa chceli zamerať – napríklad na fyzickú bolesť, emocionálne alebo psychické problémy, všeobecnú pohodu a rovnováhu atď.
 • Môžete mi povedať, či vám vyhovuje alebo nevyhovuje ľahký fyzický dotyk konkrétnych oblastí, alebo či by ste uprednostnili, aby som sa mierne vznášala rukami nad vaším telom (zvyčajne používam kombináciu oboch možností).
 • Pustím relaxačnú hudbu a kým budete stáť, vyčistím a vyrovnám vaše čakry a prečistím vašu auru pohybom rúk po okrajoch vášho tela.
 • Po zvyšok sedenia budete ležať, ak je to možné, úplne oblečení na masážnom stole. Môžete zavrieť oči a relaxovať – ak chcete, môžete ísť spať (mnohí ľudia to robia!).
 • Budem sa pohybovať po masážnom stole, umiestňovať ruky do konkrétnych polôh na vašom tele alebo nad ním (hlavne v oblastiach, kde sa nachádza 7 čakier, alebo v oblastiach, kde pociťujete špecifický tlak alebo bolesť) a udržiavať každú polohu po dobu 2 – 5 minút.
 • Na záver opäť premeriam vašu auru a jemne vás vrátim do reality.

Ak mi chcete poskytnúť akúkoľvek spätnú väzbu o tom, čo ste počas sedenia zažili, vždy si ju rada vypočujem.

Aký je to pocit prijímať energiu Reiki?

Väčšina ľudí hovorí, že cíti brnenie a teplo z mojich rúk. Niekedy to opisujú ako jemné, normálne teplo ľudského tela a inokedy ľudia hovoria, že je to naozaj dosť intenzívne. Toto teplo je možné cítiť aj vtedy, keď sa vás moje ruky nedotýkajú, pretože energia z mojich rúk vyžaruje počas celého sedenia. Ľudia si často myslia, že mám ruky na nich, ale keď otvoria oči, sú prekvapení, že moje ruky sú 5 cm nad ich telom.

Niektorí ľudia cítia uvoľnenie energie alebo napätia, ktoré môže byť dosť silné – akoby sa niečo odblokovalo. Niektorí ľudia pociťujú ľahkosť alebo naopak extrémnu ťažkosť, keď sa v hlbokej relaxácii ponoria do stola a cítia sa veľmi pevne uzemnení vo svojom tele.

Mnohí ľudia počas sedenia vidia v mysli rôzne veci. Od jasného svetla, cez vzory a obrazy, až po spomienky na zážitky z minulosti, ktoré si treba uvedomiť a uvoľniť, aby sme sa mohli pohnúť zo smútku alebo traumy. Je to niečo podobné ako byť v stave ľahkého tranzu, keď si nikdy nie ste celkom istí, čo vám podvedomie predloží. Ale nebojte sa toho – ste v bezpečí a nie ste sami – a energia Reiki pomáha pozitívne spracovať a vyvážiť všetko, čo by mohlo prísť na povrch a čo treba uvoľniť.

Iní hovoria, že ich myseľ bola počas sedenia úplne prázdna a cítili len hlboké uvoľnenie a zaspali. To je úplne v poriadku. Reiki funguje, či už ste pri vedomí alebo nie.

Pre niektorých ľudí je to veľmi emotívny zážitok a začnú plakať. Plač je dobrý a je zdravou reakciou na liečenie. Vypúšťate von veci, ktoré je potrebné uvoľniť. Nie je potrebné sa za to hanbiť. Počas terapie je to úplne normálne. Naše telá, mysle a duše sú prepojené, takže často zistíte, že uvoľnenie v tele sprevádzajú slzy a emocionálne uvoľnenie.

Čo robí praktizujúci Reiki počas sedenia?

Mojou úlohou je byť kanálom pre energiu Reiki. Energiu smerujem cez seba a nasmerujem ju do energetického poľa klienta s určitými špecifickými zámermi, ktoré sú prispôsobené potrebám klienta. Zámerom môže byť, aby energia Reiki umožnila klientovi uvoľniť traumu z minulosti a s dôverou sa pohnúť vpred. Zámerom môže byť, aby energia Reiki podporila klienta pri uvoľňovaní bolesti a choroby a pri návrate do stavu dobrého zdravia. Zámer bude pre každého klienta iný. A keďže sa pohybujem v rôznych pozíciách rúk a intuitívne vyciťujem problémy a nerovnováhu v konkrétnych oblastiach, môžem zámer upraviť tak, aby lepšie zodpovedal problému, ktorý tam vycítim – napríklad tak, aby som ešte viac podporila uvoľnenie energie z konkrétnej zablokovanej čakry alebo zapálenej oblasti.

Keď som začínala robiť Reiki, občas sa mi stalo, že časť ťažkej energie uvoľnenej z klienta skončila vo mne; a to, samozrejme, nebola veľmi príjemná skúsenosť. Súčasťou mojej práce počas sedenia je teda energeticky sa chrániť pred absorbovaním všetkého, čo klient uvoľnil. Robím to niekoľkými rôznymi spôsobmi vrátane používania kryštálov a kameňov, a to v miestnosti aj na svojom tele vo forme šperkov.

Vykonávanie sedenia Reiki si z mojej strany vyžaduje pomerne intenzívnu koncentráciu a dosť veľa mentálneho multitaskingu, pretože sa sústreďujem a kontrolujem tok rôznych energií. V popredí mojej mysle sú zámery pre tok energie, ktoré budú slúžiť klientovi na najvyššie dobro, a zároveň vizualizujem a premietam na telo klienta špecifické symboly Reiki, ktoré podporujú liečenie v určitých oblastiach. Snažím sa účinne spracovať a uvoľniť všetku energiu, ktorá musí z klienta vyjsť, spôsobom, ktorý rešpektuje moje osobné energetické hranice, a zároveň som celý čas otvorená všetkým intuitívnym informáciám, ktoré ku mne môžu prísť z energie, s ktorou pracujem – ďalším informáciám, ktoré mi pomôžu obohatiť moje pochopenie situácie a potrieb klienta. Je toho veľa, čo treba spracovať súčasne. A z tohto dôvodu nemôžem počas sedenia Reiki rozprávať.

Môžete ma počuť, ako potichu vyslovujem nejaké frázy v japončine (sú to názvy symbolov, ktoré vizualizujem) alebo šepkám zámer – ale to zvyčajne robím v hlave. Môžete ma tiež počuť, ako pomerne zhlboka dýcham. Robím to preto, lebo svojím dychom regulujem tok energie v tele.

Hneď po skončení sedenia je dôležité, aby som si išla umyť ruky, aby som odstránila všetky zvyšky energie zo sedenia a úplne ho ukončila.

Ako funguje Reiki na diaľku?

Ide o to, že pomocou špecifického zložitého japonského symbolu a mantry dokážem poslať energiu Reiki na konkrétne miesto v čase a priestore – čo môže zahŕňať aj budúcnosť (ale nie minulosť). Ak mám byť úprimná, úplne nerozumiem tomu, ako to funguje, a nevadí mi to. Nie som astrofyzik. Raz som sa pokúšala študovať teóriu strún a pochopiť, čo presne robia vo vnútri hadrónového urýchľovača, ale nemala som veľký úspech. Každopádne – keď o klientovi viem dosť konkrétnych údajov na to, aby som mohla energiu Reiki nasmerovať konkrétne na neho (napr. jeho meno a dátum alebo dátum narodenia, prípadne meno a adresu – alebo adresu jeho aktuálneho miesta v čase sedenia), môžem mu poslať energiu a zamerať ju rovnakým spôsobom, ako by som to urobila pri bežnom sedení Reiki.

Sadnem si na pokojné a tiché miesto a sústredím sa na meno alebo tvár danej osoby (ak mám fotku) a nahlas vyslovím jeho meno a dátum narodenia alebo adresu a požiadam o vyslanie energie Reiki. Potom nakreslím a vyslovím názov japonského symbolu, ktorý otvára možnosť, aby energia cestovala medzi mnou a klientom, nech sa nachádza kdekoľvek na svete.  Zvyšok sedenia prebieha ako bežné sedenie Reiki, pohybujem rukami v rôznych polohách a vizualizujem svoje ruky na klientovom tele alebo nad ním, akoby som tam bola s ním osobne. 

Som si plne vedomá toho, že to znie bláznivo, ale túto metódu som použila s ľuďmi vzdialenými tisíce kilometrov odo mňa a spätná väzba, ktorú som od nich dostala, bola ohromujúca. Dokázali mi povedať, aké polohy rúk som použila (hoci som nepoužívala štandardné polohy a pred sedením som im neposkytla vôbec žiadne informácie o tom, kam plánujem ruky položiť), pretože cítili svetlo a teplo v určitých oblastiach svojho tela. Navyše som sama zažila Reiki na diaľku od praktizujúceho v USA a bola to celkom zaujímavá skúsenosť.

Nedivím sa vám, ak mi neveríte – žijeme v spoločnosti, kde dosť prevláda postoj „vidieť znamená veriť“. Ale na tomto svete je veľa vecí, ktorým nerozumieme, a veľa foriem výmeny energie, na ktoré sme ešte neprišli – a predsa fungujú. Existujú.

Takže ak sa nemôžete fyzicky zúčastniť na sedení Reiki so mnou, nie je to žiadny problém. Navštívim vás na astrálnej úrovni ;)

Aké školenia Reiki som absolvovala?

Získala som naladenia / zasvätenia pre všetky tri úrovne – až po majstrovskú úroveň a absolvovala som diaľkový vzdelávací kurz u Lisy Powersovej v Spojených štátoch až po majstrovskú úroveň.

Absolvovala som osobné školenia u majsterky Reiki Ivy Janíčkovej v Reiki centre IRIL v Brne a u majstra Reiki Petra Štrelingera z Centra Zdravého života v Bratislave, a to až do úrovne II. Na jeseň 2023 plánujem absolvovať aj osobný kurz Reiki Master III. stupňa v Bratislave, po ktorom budem môcť robiť to, čo mi ide najlepšie: učiť iných ľudí a deliť sa o túto zručnosť s ostatnými.