O mne

Po 17 rokoch práce ako učiteľka a akademička som sa rozhodla, že je čas začať robiť to, čo ma naozaj baví: využívať svoje intuitívne chápanie a prijímanie druhých, aby som ich podporila na ich ceste k hlbokej úrovni sebauvedomenia a uzdravenia. Je čas presunúť sa z učebne a prednáškovej sály do bližšieho a osobnejšieho vzťahu s ľuďmi, prostredníctvom ktorého môžem dosiahnuť väčšie a dôležitejšie zmeny v ich živote a pohode.

Ak som sa počas svojej doterajšej kariéry niečo naučila, tak to, že študenti (dospelí aj deti) sa so mnou radšej rozprávajú o svojich osobných problémoch na hlbokej úrovni, než aby mali tradičnejší a formálnejší vzťah učiteľ – študent. Nedokážem spočítať, koľkokrát sa mi študenti všetkých vekových kategórií zverili, poplakali si predo mnou a požiadali ma o pomoc, radu alebo pochopenie.

Nikdy som nevedela pochopiť, prečo sa mi to stále stáva, až kým som sa neodsťahovala zo Spojeného kráľovstva (som Britka) a neprišla žiť na Slovensko – kde sa to začalo diať ešte častejšie. Napriek počiatočnej jazykovej bariére sa mi študenti, priatelia, susedia a dokonca aj cudzí ľudia otvárali na hlbokej úrovni, celkom nečakane, a často boli veľmi zraniteľní a emotívni. A ja som si začala uvedomovať, že to bolo najmä preto, že vo mne spoznali niečo „iné“. Možno je to čiastočne kultúrna záležitosť, možno nie. Ale zdá sa, že spôsoby, ktorými sa líšim od ostatných, tu ešte viac vyniknú. Ľudia mi hovoria: „Tvoja energia je iná“ a „Mám pocit, že sa s tebou môžem rozprávať, a to sa zvyčajne takto otvorene s nikým nerozprávam“. A práve tento druh interakcie a spojenia s ľuďmi mi vždy prinášal najväčšiu radosť a zmysel dňa; obávam sa, že viac ako to, že moji študenti dostávajú dobré známky.

V podstate som dobrým podporovateľom a spojencom pre ľudí, ktorí sa potrebujú s niekým porozprávať, pretože som empatický, neodsudzujúci a dobrý poslucháč. Viem, aké to je byť outsiderom a vidieť svet inak ako okolie (cítila som sa tak z rôznych dôvodov väčšinu svojho života). Viem, aké to je chcieť od života viac, než čo vám povedali ostatní, že by vám malo stačiť. Viem, aké ťažké je počúvať tichý, vystrašený vnútorný hlások, ktorý vám hovorí, že nie ste verní sami sebe a že niečo musíte zmeniť; a čeliť nesúhlasu a odsúdeniu druhých, keď začnete kráčať po ceste, ktorá je pre vás skutočne správna. Myslím si, že ľudia mi dôverujú práve kvôli týmto veciam – pretože cítia, že som si mnohým prešla a „urobila som si svoju prácu“, takže viem, o čom hovorím, a dokážem ich pochopiť a podporiť.

Takisto si na druhých vážim a obdivujem veci, ktoré ich robia inými a jedinečnými – najmä keď žijú v pomerne konzervatívnej krajine, kde sa zdá, že dodržiavanie spoločenských a kultúrnych noriem a robenie toho, čo je najlepšie pre okolie (namiesto toho, aby ste boli verní sami sebe), sa cení viac ako individuálne zdravie a šťastie. Mám tiež pocit, že to, čo prinášam ja ako otvorená, progresívna a veľmi empatická osoba, je naozaj potrebné v kultúre, kde duševné a duchovné zdravie môže byť citlivou a tabuizovanou témou; v kultúre, kde sa očakáva, že rasa, pohlavie a sexuálna orientácia ľudí budú zodpovedať tradičným normám a mladí ľudia často radšej opustia krajinu, ako by tu mali zostať a pokúsiť sa o nejaké zmeny. No ja zostávam. A chcem všemožne podporovať tých, ktorí sa cítia osamelí a nepochopení.  

Možno mám spôsob nazerania na ľudí, ktorý im umožňuje cítiť sa skutočne videnými a ktorý mi umožňuje vidieť v nich krásu a potenciál. Trochu ich milovať pre to, kým skutočne sú (pretože som plná lásky – k ľudstvu všeobecne). Myslím, že ľudia to zo mňa cítia – a to dokáže nejako, pomaly, ale isto, zmeniť ich pohľad na seba samých. Prinútiť ich chcieť pre seba trochu viac. Aby prehodnotili niektoré veci a rozšírili svoj pohľad. Zmeniť ich perspektívu. Takúto spätnú väzbu mi ľudia aj tak dávajú.

Som tiež neuveriteľne sebavedomá, asertívna a spokojná sama so sebou, a to nie je vždy ľahké! Som chodiacim príkladom toho, ako môže vyzerať sebaláska a sebaprijatie, a je mi jedno, či to znie „arogantne“. Nie je arogantné milovať a prijímať samu seba a ja sa prijímam úplne. Nebudem sa ospravedlňovať za to, kým som, ani sa nebudem pre nikoho „oslabovať“ a „byť menej“. Hovorím svoju pravdu a držím si svoje hranice bez ospravedlnenia alebo vysvetľovania. A to isté chcem aj pre svojich klientov. Chcem, aby sa každý cítil rovnako prijatý taký, aký je, ako som ja. Chcem, aby si každý držal svoje hranice a hovoril svoju pravdu tak ako ja. Pretože je to dobré miesto. Miesto, z ktorého môžete oceniť malé iskry radosti, ktoré sa dajú nájsť v prítomnom okamihu. Miesto, z ktorého môžete dávať a prijímať lásku bez strachu, úzkosti alebo hanby. To chcem pre každého. Verím, že je to naše prirodzené právo.

To je teda niečo o tom, prečo chcem úzko spolupracovať s ľuďmi, konkrétne v oblasti liečebného umenia a ako terapeutka. Ak vás to ešte stále zaujíma, môžete čítať ďalej a poviem vám niečo o svojej osobnej histórii a o tom, ako som si vybrala somatiku, astrológiu a reiki ako tri holistické praktiky, ktoré chcem ponúknuť klientom.

Teraz trochu základných informácií o mne. Som Britka, ale v roku 2016 som sa natrvalo presťahovala na Slovensko. Áno, občas mi chýba kultúra, z ktorej pochádzam, a moji tamojší priatelia a rodina. Ale toto je teraz môj domov a som tu veľmi spokojná. Mám tiež pocit, že môj jedinečný pohľad ako insidera (som tu už dlho a plne som sa aklimatizovala na slovenský život a kultúru) a zároveň outsidera – ktorý zažil veľmi odlišný životný štýl – mi umožňuje skutočne tu pomáhať ľuďom a meniť ich životy. 

Žila som v troch krajinách, pracovala som na rôznych pozíciách a v rôznych odvetviach (ale najmä v školstve) a mám ukončené vysokoškolské vzdelanie až po doktorandské štúdium. Bakalárske štúdium a magisterské štúdium v odbore literatúra som absolvovala na Univerzite v Glasgowe v Škótsku, kde som absolvovala aj postgraduálne vzdelávanie v odbore učiteľstvo pre stredné školy (PGDE). Nedávno som ukončila doktorandské štúdium v odbore pedagogika na Trnavskej univerzite na Slovensku.

Zažila som manželstvo aj rozvod, som slobodná matka dvoch malých chlapcov a mám veľa rôznorodých a eklektických záľub. Ale oblasť života, ktorá ma naučila najviac, je nepochybne aréna ľudských vzťahov a počas svojho života som sa veľa naučila z bohatstva skúseností, ktoré mi priniesli romantické aj platonické vzťahy. Vzťahy sú zrkadlom, v ktorom sa stretávame so svojím ja a so svojím tieňovým ja a ktoré ich spája v harmónii.

Nechápte ma zle, som prudko nezávislá, mám rada svoju samotu a vôbec nie som spoluzávislá osoba. Veľkú časť svojho života som strávila sama – tu na Slovensku aj na Škótskej vysočine. Ale v konečnom dôsledku sú to práve ľudské vzťahy, a to akéhokoľvek druhu, ktoré prinášajú do môjho života najväčšiu hodnotu a zmysel; a práve lásku a spojenie, ktoré som zdieľala s inými, si vezmem so sebou, keď odídem.

Ako som našla astrológiu, reiki a somatiku

O filozofiu, psychológiu a spiritualitu som sa začala zaujímať už ako tínedžerka a počas svojho života som mala mnoho skúseností s poradenstvom, mentorstvom, vedením a poradenstvom ľudí v rôznych oblastiach. Hoci nie som klinický psychológ, mám veľa relevantných skúseností pre úlohu terapeuta a kouča, vrátane 17 rokov práce učiteľa na stredných a vysokých školách, kde som často zistila, že ma oveľa viac napĺňa poskytovanie podpory a poradenstva študentom ako samotné vyučovanie. Pracovala som v poradenských funkciách a veľa času som strávila mentorovaním mladších učiteľov a učiteľov-stažistov, študentov magisterského štúdia atď. a navyše som pracovala ako dobrovoľníčka v pozícii poradkyne pre vzťahy v Spojenom kráľovstve. 

Počas svojho života som sa často stretávala s tým, že ma to ťahalo k podpore a poradenstvu ľuďom, ktorí zápasili so svojím duševným zdravím, sebaúctou a všeobecným nedostatkom naplnenia. Nič mi neprináša väčšiu radosť ako podporovať niekoho na ceste uzdravenia a sebarealizácie a na vlastnej koži vidieť, ako lepšie pochopenie a uvedomenie si seba samého môže viesť k sebaprijatiu, sebaláske, lepšiemu fyzickému a psychickému zdraviu a zvýšenému pocitu radosti zo života. Keďže som sa v posledných štyroch desaťročiach sama so sebou zúčastnila na náročnej, ale nesmierne obohacujúcej ceste sebapoznávania a prijímania, skúmania svojho tieňa, uzdravovania a skúmania spirituality, cítim sa teraz dobre pripravená podporovať ostatných na ich vlastných cestách.

Na úvodnej stránke tohto webu vysvetľujem jedinečné prepojenie, ktoré vidím medzi tromi disciplínami, ktoré praktizujem (je prehľadne znázornené v infografike v štýle Vennovho diagramu). Rada by som tu však vysvetlila aj históriu tohto spojenia, pretože je súčasťou príbehu o tom, kto som a ako som sa sem dostala.

Základné vedomosti o astrológii som mala od detstva, ale až po tridsiatke som sa jej začala venovať seriózne. Môj hlbší záujem o ňu pramenil z môjho záujmu o dielo Karla Junga. V roku 2016 som sa začala zaujímať o Jungove charakterové typy a o prácu Myersa a Briggsa pri rozvíjaní archetypov. Junga a Freuda a kopu ďalších psychoanalýz som čítala už ako študentka, ale po neúspešnom manželstve som pocítila obnovený záujem, pretože som mala hlbokú potrebu pochopiť, čo sa z psychologického hľadiska pokazilo.

Mala som pocit, že povahové typy Junga, Myersa a Briggsa by sa zladili a jasne korelovali s prevahou určitých živlov (zem, vzduch, oheň, voda) v niečom astrologickom horoskope. Mala som pravdu. Medzi psychoanalýzou a psychologickou astrológiou existuje silná rezonancia. Astrológia bola pre Junga celoživotným záujmom a dôležitou pomôckou pri jeho formulovaní psychiky a psychických procesov.

Môj záujem o spojenie medzi Jungom a astrológiou ma priviedol k prácam Liz Greeneovej, Stephena Arroya a ďalších psychologických astrológov (astrológ a psychoterapeut Glenn Perry charakterizuje psychologickú astrológiu ako „teóriu osobnosti a zároveň diagnostický nástroj“) a ja som sa začala zdokonaľovať vo svojich zručnostiach nad rámec hlbokej sebaanalýzy k interpretácii psychiky a tieňového ja iných ľudí prostredníctvom ich horoskopov. Naučila som sa tiež porovnávať horoskopy (synastria) a vytvárať kompozitné horoskopy, aby som sa mohla pozrieť na kompatibilitu vzťahov. Úplné vysvetlenie toho, čo je psychologická astrológia a ako ju používam, nájdete na stránke Psychologická astrológia.

Musím sa priznať, že niektorá ezoterika je na mňa príliš bláznivá, a keď som vyskúšala takmer všetko, musím povedať, že potrebujem vedecké základy, aby mi niečo plne vyhovovalo. Pohyby planét a uhly, pod ktorými pôsobia na miesta na zemeguli, sa dajú matematicky vypočítať. Astronómia aj astrológia sú starobylé vedy, ktoré majú za sebou tisíce rokov výskumu, skúseností a pokusov a omylov a zaužívané systémy, ktoré je ťažké sa naučiť, ale poskytujú konzistentné a presné výsledky. Psychoanalýza je oveľa modernejší fenomén, ale jazyk psychoanalýzy môže byť dobrým spôsobom, ako „preložiť“ veľmi zložité pojmy a terminológiu v rámci astrológie do niečoho, čo môže začať chápať bežný človek.

Astrológii sa venujem už 5 rokov a dva roky ju robím profesionálne. Stále sa učím, učím sa každý deň. Ale myslím si, že som celkom dobrá, a moji klienti s tým zrejme súhlasia. Problémom astrológie je však to, že je veľmi intelektuálna. Má tendenciu podporovať veľmi hlbokú úroveň sebaanalýzy (ktorá môže byť pre niektorých ľudí spúšťajúca, ohromujúca a jednoducho príliš veľká), hlboké premýšľanie a niekedy až prílišné premýšľanie. Je to bezpochyby užitočné pre pochopenie seba samého a svojej životnej cesty a tiež veľmi užitočné pre pochopenie svojich vzťahov. Ale príliš hlboké analýzy toho, kto sme a prečo sme tu, nás môžu zaviesť do králičej nory existenciálnych otázok, ktoré nás môžu trochu preťažiť (niekedy “analýza dokazala h**no”), ak nie sme zároveň uzemnení vo svojom tele a v duchovnej praxi.

Začala som teda premýšľať o tom, aké ďalšie disciplíny by som sa mohla naučiť a praktizovať, ktoré by mohli priniesť väčšiu rovnováhu mne – a potenciálne aj iným. Milujem jogu, masáže, akupunktúru a iné druhy terapií založených na tele, ale nemám pocit, že by mi vyhovovalo robiť niektorú z týchto vecí ako prácu. K Reiki som sa dostala cez záujem o rôzne druhy meditácie a prácu s energiou, ktorú som vykonávala sama so sebou (učila som sa o uzemňovaní a ochrane atď.). Cítila som, že práca s energiou by mi vyhovovala viac ako fyzické terapie, pretože mám tendenciu viac dôverovať svojim intelektuálnym a duchovným schopnostiam ako fyzickým (hoci na tom pracujem).

Celé mesiace som uvažovala nad konceptom Telo – Myseľ – Duša a snažila som sa prísť na to, aké tri disciplíny by som mohla ponúknuť klientom, aby som sa postarala o všetky tri prvky. Vedela som, že astrológia je o prepojení mysle a duše, ale čo by som mohla ponúknuť, čo by bolo viac zamerané na telo a dušu? Jedného večera mi v hlave skrslo slovo Reiki. Vtedy som ešte ani presne nevedela, čo to je, ale pripadalo mi to ako malé zjavenie a vtedy som sa rozhodla, že si o ňom niečo zistím a naučím sa ho. Tak som to urobila. Skutočnosť, že „Ki“ v slove Reiki znamená univerzálnu energiu nazývanú aj „Chi“, mi bola okamžite povedomá, pretože som už mala skúsenosti s Tai Chi, Feng Shui a Qi Gong – ktoré využívajú tú istú energiu a pracujú s ňou rôznymi spôsobmi. Do mesiaca som absolvovala online kurz a prihlásila sa na osobný kurz v Českej republike.

Po kurzoch som začala cvičiť na priateľoch a ľudia mi hneď dali pozitívnu spätnú väzbu. Okamžite mi bolo jasné, že Reiki je úžasný nástroj, ktorý pomáha ľuďom dostať sa z hlavy do tela, a tiež skvelý nástroj na otvorenie mysle ľudí, aby si uvedomili duchovné a energetické prvky svojej existencie. Ak pocítite skutočný účinok zo sedenia Reiki, pravdepodobne sa začnete trochu viac zaujímať o iné duchovné a ezoterické veci (ktoré nedávajú veľký „logický zmysel“), a to je zvyčajne prvý krok na veľmi pozitívnej ceste k väčšiemu sebauvedomeniu a naplneniu.

Keď som už mala astrológiu a reiki zafixované ako svoje dve disciplíny, cítila som sa o niečo istejšia, pokiaľ ide o životaschopnosť podnikania, a vytvorila som stránky na Facebooku a Instagrame s názvom „Eclipse Reiki & Astrology“ (Eclipse, pretože pôvodnú stránku som prvýkrát založila v deň zatmenia Slnka v lete 2021). Ale stále mi niečo chýbalo. Mám rada triády. Veci idú najlepšie dokopy v trojici – ale nehovorím o vzťahoch, takže to môžete vypustiť z hlavy ;) – a koniec koncov, slovné spojenie Body, Mind and Soul (ktoré mi utkvelo v hlave na dva roky) bolo triádou. Stále mi chýbala tretia disciplína.

O somatických praktikách som počula už predtým a zjavne som už predtým pevne verila v prepojenie medzi telom a mysľou, pretože som mala podobné záujmy a presvedčenie. Počas posledných dvoch rokov, keď sme sa po pandémii pomaly vracali do „normálu“ (alebo „nového normálu“), som si všimla, že pomerne veľa ľudí v mojom okolí trpí podobnými problémami, ktoré majú zdanlivo korene v mysli, ale nakoniec sa prejavia fyzickými symptómami. Hovorím o úzkosti, strese, panickej poruche, depresii, vyhorení, disociácii atď. vedúcich k fyzickým symptómom a zdravotným problémom. Videla som to viackrát, napríklad u svojich stredoškolských a vysokoškolských študentov, ktorí niekedy skončia v nemocnici, keď ich telo preťaží nespracovaná trauma a úzkosť – napríklad v podobe náhlych a nevysvetliteľných srdcových ťažkostí, extrémnej nespavosti a únavy vedúcej ku kolapsu, vážnych tráviacich problémov a dokonca aj vzniku autoimunitnej poruchy.

Rozhodla som sa preskúmať toto spojenie medzi v podstate duševnými problémami a fyzickými chorobami a dysfunkciami. Prečítala som si knihu Gabora Matého – Keď telo povie nie, začala som sledovať Somatic Experiencing a The Embody Lab na Instagrame a vzdelávala som sa v oblasti polyvagálnej teórie. Celá téma ma tak pohltila, že som za dva dni prečítala asi 20 akademických prác. A absolútne, stopercentne som sa zamilovala do celého konceptu somatiky. Okamžite mi to dávalo TAKÝ zmysel. A pomyslela som si, prečo to nerobia psychológovia?! Prečo to nerobia neurológovia?! Prečo sme to nerobili vždy?! Je to šialené. A je to absolútne chýbajúci kúsok, ktorý som hľadala.

Ďalším krokom bolo školenie. Chcela som sa školiť priamo v Somatic Experiencing a The Embody Lab v Spojených štátoch, pretože medzi ich pedagogickým zborom pre kurz sú skutoční zakladatelia typu somatickej terapie, ktorú som chcela študovať. Ich kurzy nie sú lacné a treba sa na nich naučiť obrovské množstvo vecí (väčšina ľudí na kurzoch sú už lekári, psychológovia a psychiatri), ale nechcela som sa učiť od nikoho iného.

Vybrala som si aj kurz, ktorý bol zameraný konkrétne na prepojenie somatiky a teórie pripútanosti. O teóriu pripútanosti som sa začala zaujímať, keď som sa prvýkrát stala matkou, v roku 2011. Svoje deti som vychovávala podľa zásad pripútaného rodičovstva (praktizovanie dojčenia na požiadanie a výlučného dojčenia, kým sa dieťa samo nerozhodne odstaviť, nosenie, spoločné spanie atď.), aby som podporila silné emocionálne a fyzické puto medzi mnou a mojimi deťmi, ktoré by podporilo ich pocit bezpečia a sebadôvery. O teóriu pripútania som sa začala ďalej zaujímať v roku 2018, približne v rovnakom čase, keď som sa začala hlbšie zaujímať o dielo Karla Junga (ako už bolo spomenuté). Okamžite som si uvedomila, že mám bezpečný štýl pripútania (preto som taká dobrá v ponúkaní lásky a prijatia ľuďom bez obáv, že mi ublížia alebo ma odmietnu, a preto mám takú veľkú radosť zo vzťahu a spojenia), zatiaľ čo väčšina mojich neúspešných romantických vzťahov bola s ľuďmi s neistým – vyhýbavým štýlom pripútania. Skúmaním rôznych štýlov pripútanosti a tým, ako podporovať ľudí podľa toho, kde sa nachádzajú v spektre bezpečný – neistý, som sa veľa naučila.

Čím viac sa učím o somatike, o psychológii, psychoanalýze a psychologickej astrológii, o teórii pripútania, polyvagálnej teórii a anatómii nervového systému, o energii, Reiki a meditácii (a o kope ďalších vecí, ktoré sú oveľa bláznivejšie) – tým viac mi to všetko spája. Somatická terapia sama o sebe nie je duchovnou praxou, ale hlboký dôraz na spôsoby, akými emócie ovplyvňujú telo (prostredníctvom stavu nervového systému), je veľmi holistický prístup; a nemusíte od toho ísť ďaleko, aby ste sa dostali do bodu, keď za súčasť obrazu považujete aj dušu a uznávate, že duchovnejšie praktiky ako joga, meditácia a Reiki môžu vytvoriť presne ten istý stav pokoja a regulácie v nervovom systéme, o ktorý sa usiluje somatická terapia. Všetko sú to tie isté veci – len s inými názvami a inými nástrojmi a prístupmi.

A tak som sa ocitla tu, spojila som to všetko dohromady a nazvala som to Body Mind Soul (telo myseľ duša). Dúfam, že vám to dáva rovnaký zmysel ako mne, a dúfam, že tento prístup prinesie mojim klientom pocit integrácie, rovnováhy a hlbšieho ocenenia ich krásneho, komplexného a mnohostranného ja.