MYSEĽ – Astrológia

Čo je psychologická astrológia? (alebo Astropsychológia)

Psychologická astrológia pôvodne vznikla na základe pochopenia prác Freuda a Junga. Jung bol astrológiou fascinovaný a pravidelne ju využíval na „nájdenie kľúča k jadru psychologickej pravdy“. Jungovská analytička Dr. Liz Greeneová je pravdepodobne najznámejšou psychologickou astrologičkou. Spolu s Howardom Sasportasom, psychosyntetickým psychoterapeutom, otvorila v roku 1983 v Londýne Centrum psychologickej astrológie. Založila ho na podporu vzájomného obohacovania astrológie s oblasťami hlbinnej, humanistickej a transpersonálnej psychológie.

Ide o formu astrológie založenú na využívaní informácií z horoskopu na pochopenie psychologickej štruktúry jednotlivca, jeho prirodzených darov, komplexov a traum, ktoré pravdepodobne prežije, a všeobecného smerovania jeho životnej cesty. Váš horoskop je akási kruhová mapa (niekoľko z nich je viditeľných na obrázku vyššie), ktorá zobrazuje presné polohy planét, dôležitých uhlov, asteroidov a iných nebeských telies vo vzťahu k presnému miestu na Zemi, kde ste sa narodili, v presnom okamihu vášho narodenia. Je to v podstate snímka polohy všetkých objektov v slnečnej sústave v minúte vášho narodenia.

Psychologická astrológia NIE je o predpovedaní budúcnosti a nemá nič spoločné s „horoskopmi“, ktoré si môžete prečítať v časopisoch a novinách (ktoré sú, úprimne povedané, výsmechom tejto starobylej disciplíny). Taktiež nie je osobitne zameraná na vaše slnečné znamenie (súhvezdie, ktorým Slnko prechádzalo v mesiaci vášho narodenia). Vaše slnečné znamenie je len malou špičkou ľadovca vašej astrologickej identity a mnohí ľudia vykazujú vo svojom horoskope oveľa viac charakteristík iných znamení (napr. znamenie Ascendentu, Mesiaca, Marsu atď.). Práve tieto ďalšie planetárne umiestnenia – a sprievodné vlastnosti, ktoré sa môžu prejaviť v osobnosti – spôsobujú, že sa ľudia od seba tak radikálne líšia. Zložitosť a mnohovrstevnatosť našich horoskopov sú dôvodom, prečo sa môžete narodiť v priebehu niekoľkých dní (alebo dokonca niekoľkých hodín) od niekoho iného a mať rovnaké slnečné znamenie, ale úplne odlišné osobnosti.

V časti O mne na tejto webovej stránke nájdete vysvetlenie, ako som sa prvýkrát začala zaujímať o psychologickú astrológiu a ako sa môj záujem a vedomosti v tejto oblasti v priebehu rokov vyvíjali.

Čo môžeme vyčítať z osobného horoskopu človeka?

Čoraz viac ľudí sa učí základy astrológie a začína si horoskopy vykladať sami. Myslím si, že je to skvelé a teší ma to. Hlbšie úrovne jemnejšieho a zložitejšieho výkladu si však vyžadujú značné štúdium astrológie a ja som tu na to, aby som pomohol so všetkým, od vecí na povrchovej úrovni až po tie najhlbšie, najtemnejšie veci, ktoré môže byť trochu ťažké preskúmať.

Osobný horoskop sa dá vykladať na niekoľkých úrovniach:

  1. Planetárne umiestnenia (astrológia na úrovni začiatočníka): Najjednoduchšie je interpretovať (a mnoho ľudí si to dnes robí samo pomocou bezplatných aplikácií a webových stránok) vaše planetárne umiestnenia (napr. Merkúr v Škorpiónovi, Venuša v Levovi atď.). Môžete sa z toho veľa naučiť: váš dominantný komunikačný štýl, váš jazyk lásky, vaša pracovná etika atď.

  2. Umiestnenie v dome a dôležité uhly (stredná úroveň astrológie): Potrebujete čas narodenia (nielen dátum), aby ste mohli zakresliť postavenie 12 domov vo vašom horoskope. Domy predstavujú rôzne oblasti života (napr. 1. dom: verejné ja, 4. dom – raný rodinný život, 7. dom: partnerstvo, manželstvo a spôsob, akým sa vzťahujeme k „druhým“, 10. dom – kariéra atď.) Hrany niektorých domov sú tiež nesmierne dôležité a predstavujú určité veci (Ascendent, Descendent, Imum Colei a Midheaven). Keď poznáme pozície domov a dôležité uhly, môžeme zistiť, aké znamenie a planéty máte v jednotlivých domoch. Znamenia a planéty v jednotlivých domoch ovplyvňujú spôsob, akým pristupujete k jednotlivým oblastiam svojho života a aké dary alebo výzvy môžete mať v jednotlivých oblastiach.

  3. Aspekty (stredná úroveň astrológie): Rovnako dôležité ako to, kde sa nachádzajú planéty vo vašom horoskope (z hľadiska postavenia podľa znamení a domov), je aj to, kde sa planéty nachádzajú vo vzťahu k iným planétam a uhlom vo vašom horoskope. Povedzme, že máte natálny Saturn vo Vodnárovi a vašu Lunu v Levovi. Tieto dve umiestnenia vám môžu o vás povedať veľa, ak ich berieme jednotlivo, ale keď sa pozrieme na vzťah medzi Saturnom a vašou Lunou, môžeme vidieť ďalšie veci na oveľa hlbšej úrovni (a tu sa astrológia stáva formou psychoanalýzy). Vodnár a Lev sú na kolese zverokruhu vo vzájomnej opozícii 180 stupňov, preto je vaše umiestnenie Saturna v opozícii k vášmu umiestneniu Mesiaca. Ako natálny aspekt máte „Saturn v opozícii s Mesiacom“. Saturn v opozícii s Mesiacom je ťažký. Rovnako ako Saturn v kvadratúre na Mesiac (Saturn v 90-stupňovom uhle k Mesiacu). Saturn prináša disciplínu, ťažkosti a obmedzujúcu energiu do všetkého, čoho sa dotkne, a Mesiac predstavuje vaše emocionálne ja, vaše najzraniteľnejšie súkromné ja a vaše podvedomie. Niekto, kto má Saturn v opozícii alebo v kvadratúre s Mesiacom ako natálny aspekt, pravdepodobne v detstve zažil nejaké drsné emocionálne prostredie, ktoré viedlo k tomu, že musel potlačiť určité časti svojho ja. Pravdepodobne mali zanedbávajúceho/neprítomného – alebo manipulatívneho/zneužívajúceho – rodiča alebo opatrovateľa, čo dosť pravdepodobne viedlo k pocitom citového odcudzenia alebo potlačenia v ranom veku, k nenaplneniu základných potrieb a k rozvoju neistého štýlu pripútania (pozri Somatická terapia). V podstate, keď vidím v horoskope nejakej osoby tvrdé aspekty Saturna (kvadratúry a opozície), viem, že táto osoba pravdepodobne prežila ťažké obdobie vo svojich raných vzťahoch a potenciálne má problémy s dôverou a nízkym sebavedomím; aj keď to veľmi dobre skrýva.

  4. Karma a minulé životy (pokročilá úroveň astrológie): Väčšina astrológov verí v reinkarnáciu v tej či onej forme a pri pohľade na uzly Mesiaca a niektoré ďalšie dôležité body v horoskope (a ich postavenie podľa znamenia, domu a aspektu) môže astrológ vidieť niektoré veci týkajúce sa vašich skúseností z minulých životov a karmy – plus aké sú vaše karmické úlohy v tomto živote (čo musíte urobiť a na čo by ste mali skutočne zamerať svoje úsilie, aby ste sa tentoraz “level up” alebo vylepšili). Môžeme tiež vypočítať rôzne typy grafov, ktoré ukazujú identitu vašej „pôvodnej duše“ pred jej súčasnou inkarnáciou. Samozrejme, existujú aj iné spôsoby, ako sa pokúsiť získať prístup k týmto informáciám, ak si to želáte (Akášické záznamy, hypnoterapia a regresia atď.), ale astrológia je dobrým začiatkom. Takýto výklad horoskopu môže viesť aj k celkom dobrému kariérnemu poradenstvu, pretože lepšia predstava o tom, čo sa máte v tomto živote naučiť, vám môže pomôcť pri výbere životných rozhodnutí, ktoré vám pomôžu lepšie stelesniť vlastnosti, ktoré ste tu prišli rozvíjať.

  5. Porovnávanie horoskopov pre vzťahovú kompatibilitu – synastrické a kompozitné horoskopy (astrológia pre pokročilých): Keď už poznáte zákutia svojho horoskopu a viete, ako prejavujete svoju energiu vo svete, môžete porovnať svoj horoskop s horoskopmi dôležitých osôb vo vašom živote, a nemám na mysli len romantických partnerov. Možno sa budete chcieť pozrieť na svoju kompatibilitu s rodinnými príslušníkmi vrátane rodičov alebo detí, s blízkymi priateľmi alebo s niekým, koho práve začínate spoznávať. Existujú aplikácie a webové stránky, ktoré to urobia za vás, ale odporúčam vám, aby ste všetky výsledky brali s (veľkou) rezervou. Algoritmus nepozná ani vás, ani druhú osobu; robí veľmi všeobecné výpočty a nemôže vám odpovedať na žiadne konkrétne otázky týkajúce sa vzťahu a jeho budúcnosti.

Prečo by som si mal/a objednať osobný horoskop?

Mnohí z nás strávia značnú časť života premýšľaním, prečo sme takí, akí sme, a či s nami nie je niečo v neporiadku. Krása astrológie spočíva v tom, že vám s kryštalickou jasnosťou ukáže, že každý jeden aspekt toho, kým ste, bol napísaný vo hviezdach. Nielen vaše silné stránky a požehnania, ale aj veci, s ktorými bojujete. Často sa nám v živote opakujú podobné vzorce a cykly, napríklad nás opakovane priťahuje ten istý typ romantického partnera, hoci v hĺbke duše vieme, že tento typ človeka pre nás nie je v skutočnosti dobrý. Tieto vzorce sú výsledkom projekcie a nedostatku hlbokého sebauvedomenia. Vesmír nám posiela stále tú istú lekciu, až kým sa ju nakoniec nenaučíme, a vy konkrétne lekcie vidíte vo svojom horoskope.

Čítanie osobného horoskopu nie je vždy príjemným zážitkom. Iste, budú tam veci, ktoré vás rozosmejú a ktoré vám možno spôsobia husiu kožu, ale budú tam aj veci, ktoré vo vás vyvolajú pocit výzvy a spúšťača. Je ťažké čeliť svojmu tieňu a spôsobom, ktorými prispievame k vlastným problémom. Často až vtedy, keď sa v našom živote niečo drasticky pokazí, sme otvorení hlbokej sebaanalýze a reflexii.

Keď pochopíte svoj horoskop – plán svojej duše v tejto inkarnácii – prinesie to úroveň sebapoznania, ktorá je pre rast a uzdravenie veľmi užitočná. Pochopenie, že ste presne takí, akí ste vždy mali byť, a že výzvy, ktoré sa vo vašom živote neustále objavujú, majú v skutočnosti zmysel, pretože sú tu preto, aby vás niečo dôležité naučili, môže byť v skutočnosti veľmi oslobodzujúce. A môže nás to priviesť k väčšej miere sebaprijatia, ktoré je veľmi dôležité pre integráciu a zosúladenie protikladných častí našej osobnosti, aby sme v konečnom dôsledku mohli rozvinúť väčšiu lásku a úctu k sebe samým a citlivejšie vnímanie toho, ako naša jedinečná energia vplýva na ostatných a svet okolo nás.

Aké je využitie astrologických výkladov kompatibility?

Výklady kompatibility sú dobré nielen na zistenie, či je niekto dobrou voľbou pre dlhodobý vzťah alebo nie (ľudia ma často žiadajú o synastrické výklady v počiatočných fázach vzťahu alebo pred sťahovaním či zasnúbením), ale sú skvelé aj na prácu na problémoch v rámci dlhodobého vzťahu. Synastria veľmi jasne ukazuje, v čom presne dvaja ľudia vychádzajú z veľmi odlišných miest a systémov presvedčenia. Niekedy je v našom partnerovi niečo, čomu jednoducho nerozumieme; takmer akoby niekedy hovoril iným jazykom ako my. Možno sa spôsob, akým váš partner vyjadruje (alebo nevyjadruje) svoje emócie, jeho sexuálny štýl, prístup k výchove detí alebo hospodárenie s peniazmi, veľmi líši od vášho, a to medzi vami vytvára problémy. Výklad Synastrie môže presne určiť, odkiaľ tieto problémy a nezrovnalosti pochádzajú, a navrhnúť spôsoby, ako sa môžete pokúsiť vyjsť si v ústrety. 

Výklady kompatibility môžu tiež predpovedať, do akej miery bude vzťah pravdepodobne obojstranne uspokojivý a dlhodobý, alebo nie. Pre mňa ako astrológa je veľmi zrejmé, kedy je spojenie medzi dvoma ľuďmi potenciálne nezdravé a pravdepodobne nevydrží – pretože je napríklad založené na chémii, sexuálnej fascinácii a možno aj na karmickom pute z minulého života (nedokončené záležitosti), ktoré ich k sebe stále znova a znova priťahuje ako magnet. Je pre mňa tiež zrejmé, keď existuje dlhodobý potenciál pre úspešné a naplňujúce partnerstvo, v rámci ktorého si dvojica môže vybudovať skutočný spoločný život (domov, deti, spoločné podnikanie atď.). Vidím dynamiku moci a potenciálne zneužívanie, veľké nezrovnalosti, ktoré sa možno nepodarí prekonať, a spôsoby, akými môže byť jeden človek slepý voči určitým vlastnostiam toho druhého. Naopak, dokážem tiež jasne vidieť, kedy sú si dvaja ľudia skutočne súdení, kedy je zväzok „osudový“, a tiež spôsoby, akými dvaja ľudia vstúpili do života toho druhého, aby ho transformovali a priniesli mu vývoj. 

Blog a sociálne médiá

Na mojom blogu a stránkach sociálnych médií nájdete oveľa viac informácií – a zábavnejších a prístupnejších informácií – o astrológii. Na blogu nájdete podrobné príspevky o horoskopoch, astrologickej kompatibilite, rôznych charakteristikách znamení zverokruhu a ďalšie informácie. Na mojich stránkach sociálnych médií (odkazy v ľavom hornom rohu domovskej stránky) pravidelne zdieľam príspevky, príbehy, videá a kotúče atď. o astrológii a nadchádzajúcich astrologických udalostiach na Instagrame a Facebooku.

Užitočné odkazy pre ďaľšie informácie: