Vaše slnko, mesiac a vychádzajúce znamenie (ascendent): aké sú a prečo ich potrebujete vedieť?

Ak poznáte len svoje slnečné znamenie (ako to robí väčšina ľudí), nepovie vám to nič o vašej astrologickej štruktúre. To, že ste sa narodili v polovici augusta, ešte neznamená, že musíte byť „typickým Levom“ vo všetkých oblastiach svojho života. Mnohí ľudia sa s typickými vlastnosťami svojho slnečného znamenia ani nestotožňujú a pochopiteľne považujú mainstreamové „horoskopy“ za absolútnu blbosť (a ja s tým nebudem nesúhlasiť).

Všetci máme jedinečnú astrologickú identitu, ktorá siaha ďaleko za hranice nášho slnečného znamenia do takmer nevyzpytateľných hĺbok hlboko nuansovaných vrstiev nášho tela, mysle a duše. Astrológia je nesmierne zložitá, ale dobrým začiatkom – miestom, ktoré vám poskytne dobrú všeobecnú predstavu o troch veľmi kľúčových aspektoch toho, kto ste – je zistiť vaše slnečné, mesačné a východné znamenie. Tento článok sa zameriava na dôležitosť znamení Mesiaca a východné znamenie, ale ak sa rozhodnete požiadať ma o astrologický profil, potom budem samozrejme prikladať rovnakú dôležitosť postaveniu Slnka (a iné planéty) vo vašom horoskope.

Vaše mesačné znamenie

Vaše slnečné znamenie už nepochybne poznáte, pretože súvisí len s dňom a mesiacom vášho narodenia. Na to, aby ste to zistili, nemusíte robiť žiadne špeciálne výpočty. Možno však neviete, v akom znamení zverokruhu sa nachádzal Mesiac v čase vášho narodenia. Mesiac nemení znamenia zverokruhu každý mesiac (ako Slnko), ale približne každé 2,5 dňa. Mesiac je to, čo nás vnútorne poháňa – vládne nášmu podvedomiu a našim emocionálnym reakciám. Chcete mi povedať, že tomu vôbec neveríte? Dobre, fajn. Ale keď sa pozrieme na súvislosť medzi Mesiacom a prílivom a odlivom, keď sa pozrieme na to, ako sa menštruačné cykly žien prirodzene synchronizujú s cyklami Mesiaca, a keď si uvedomíme, že naše ľudské telo tvorí približne 60 % vody, osobne považujem za nelogické tvrdiť, že Mesiac na nás nemá žiadny vplyv.

Súhvezdie (znamenie zverokruhu), ktorým Mesiac v čase vášho narodenia prechádza (tranzituje), podfarbuje vaše pocity a spôsob, akým vyjadrujete (alebo možno nevyjadrujete) svoje pocity v súlade s charakteristikou tohto znamenia. Ak ste dosť emocionálny človek a extrovert, to, čo vyjadrujete vo svojich priateľstvách a vzťahoch, bude v prvom rade zodpovedať vlastnostiam vášho mesačného znamenia, NIE vášho slnečného znamenia. Ak ste dieťa a máte malú kontrolu nad svojimi emóciami, to, čo budete vyjadrovať, budú vlastnosti vášho mesačného znamenia, NIE Slnka. V dospelosti možno nebudete vyjadrovať vlastnosti svojho Mesiaca na verejnosti, ale v súkromí – s priateľmi, rodinou a milencami – sa tieto vlastnosti Mesiaca prejavia, pretože ste v prostredí, v ktorom sa cítite bezpečne a môžete vyjadriť svoje súkromné, vnútorné ja.

Pozrime sa na niekoľko príkladov. Použijem seba samého. Som Slnko v znamení Panny. Podľa panenských stereotypov by to zo mňa malo robiť dobráckeho učiteľského miláčika, ktorý sa neprimerane nadchýna učením, abecedou vecí a tým, že má celý svoj život v dokonalom poriadku. Mala by som byť aj dosť plachá, príliš kritická voči sebe aj ostatným a perfekcionistka, ktorá sa nemôže užívať život bez toho, aby bola posadnutá detailmi. Teraz mám niektoré panenské črty. Panne vládne planéta Merkúr, ktorá predstavuje komunikáciu, štúdium a akademickú činnosť. Mám rád komunikáciu, štúdium a akademickú pôdu. Koniec koncov som učiteľka a práve som dokončila doktorandské štúdium. Celkovo som strávila 8 rokov na univerzitách a teraz som na jednej z nich zamestnaná. Panny sú často aj liečiteľmi, keďže Merkúr vládne aj lekárskej profesii. Je zrejmé, že mám záujem o liečiteľstvo, inak by som si túto firma nezaložila.

Avšak vo vnútri – emocionálne, súkromne, osobne – stelesňujem črty Panny? Keď som svojím pravým ja a moja ostražitosť je znížená; keď som vášnivá, keď som nahnevaná, keď som zamilovaná, keď som opitá… správam sa ako Panna? Vôbec nie. Keby som mala Mesiac v Panne, tak by som sa tak správala. Ale keď som sa narodila, Mesiac v Panne nebol. Takže tie vlastnosti Panny sú vo mne len akoby naoko. Je to prvok mojej verejnej a profesionálnej osobnosti, a nie „moje skutočné ja“. Skutočné ja, moje emocionálne jadro, moja Luna, je naozaj v úplne inom znamení. Baran. Písala som o tom v predchádzajúcom príspevku o ľuďoch, ktorí majú radikálne odlišné znamenia Slnka a Mesiaca (Chodiaci rozpor: Keď sú vaše Slnko a Mesiac v radikálne odlišných znameniach).

Energia Barana sa od energie Panny líši asi najviac, ako sa len dá. Na Baranovi nie je nič plaché, sebakritické ani perfekcionistické. Je to znamenie bojovníkov, tých, ktorí si vyberajú povolania, ako je armáda, polícia, hasiči, šport a atletika. Vládne mu Mars (planéta pohonu, vášne, agresivity a sexu) a má energiu, ktorá sa nedá vylúčiť, je to energia typu „urob alebo zomri“, „carpe diem“ alebo „YOLO“. Ak je symbolom Panny žena a znamenie má ženskú modalitu, symbolom Barana je baran a je stelesnením mužskej energie. Spojenie týchto dvoch vecí môže dať dohromady dosť zvláštnu kombináciu. Z diaľky sa môžem javiť ako zdržanlivá a ženská, intelektuálna a relatívne kultivovaná; ale – zblízka – akonáhle sa s vami budem cítiť príjemne, podelím sa s vami o svoju oveľa hravo agresívnejšiu, priamočiarejšiu a brutálne úprimnejšiu, bez zábran vášnivú a niekedy dosť dominantnú stránku. Pre mňa ako heterosexuálnu ženu nebolo ľahké vyjednávať o tejto dichotómii vo vzťahoch, pretože veľa heterosexuálnych mužov nehľadá ženu s väčším sebavedomím a surovou chuťou do života ako oni. Pre mnohých ľudí môžem byť „priveľká“ – najmä pre ľudí, ktorí sami nemajú umiestnenie planét v znamení Barana (alebo v inom ohnivom znamení). Na druhej strane muži s Mesiacom v Baranovi narážajú na menší spoločenský odpor pri zdieľaní svojho vnútra a bývajú žoviálni, obľúbení životom a dušou večierky s množstvom priateľov a aktívnymi, vzrušujúcimi koníčkami a prípadne vedúcou pozíciou v práci.

Tým, že som použila seba ako príklad, som chcela ilustrovať, že povaha vášho znamenia Mesiaca môže úplne odfúknuť charakteristiky vášho (relatívne slabšieho) znamenia Slnka. Ľudia si môžu myslieť, že som v istom zmysle typická Panna, kým sa so mnou nepohádajú, a potom je to čistý oheň Barana. Funguje to aj opačne. Povedzme, že máte Slnko v Baranovi, takže radi chodíte do posilňovne, ste drsní a svalnatí a zúčastňujete sa na všetkých tých šialených pretekoch, kde sa musíte plaziť pod nákladnými sieťami v blate atď. a v zamestnaní ste na vedúcej pozícii – ALE máte Mesiac v Rakovi (veľmi emocionálne a citlivé znamenie, ktorému vládne ženská energia Mesiaca). Keď ste sami alebo keď ste so svojimi najbližšími, budete hlboko milujúci a starostlivý kocúr človeka, ktorý plače nad romantickými komédiami a ktorý vo vzťahoch vo vysokej miere uprednostňuje pocit citového bezpečia pred ostatnými vecami. Budete mať tiež problémy s priamym vyjadrovaním svojich pocitov (čo je pre Mesiac v Baranovi ľahké, pretože priamosť a ohnivosť tohto znamenia vystupuje na povrch pri vyjadrovaní emócií), čo by mohlo spôsobiť, že budete mať sklon zakrývať svoje skutočné pocity a vo vzťahu k druhým využívať manipuláciu a pasívne agresívne prístupy. Rak je ako rak; niekedy sa skrýva vo svojej ulite a môže byť spiatočnícky pri vystupovaní dopredu.

Skutočnosť, že Mesiac mení znamenie každé 2,5 dňa, znamená, že dvaja ľudia narodení s odstupom 2,5 dňa v tom istom mesiaci toho istého roka môžu mať diametrálne odlišné osobnosti. A vaše mesačné znamenie je s najväčšou pravdepodobnosťou niečo úplne iné ako vaše slnečné znamenie, takže sa oplatí vedieť, čo to je, pretože vám môže veľa povedať o vašich emocionálnych procesoch a reakciách a o tom, prečo sú potenciálne také odlišné od rôznych, viac „povrchových“ aspektov vašej osobnosti. Naše mesačné znamenia sú pravdepodobne tie časti nás samých, s ktorými sa stotožňujeme na najhlbšej úrovni, a už sa mi veľakrát stalo, že som niekomu povedala jeho mesačné znamenie a opísala som, kým je na hlbokej úrovni (na rozdiel od toho, čo prezentuje navonok), a on sa na mňa pozrel so slzami stekajúcimi po tvári, pretože sa nikdy predtým necítil tak videný alebo pochopený.

Vaše vychádzajúce znamenie (nazývané aj ascendent)

Teraz je to trochu ťažšie vysvetliť, ale vydržte, prosím. Narodili ste sa na určitom mieste. V okamihu vášho narodenia vyzerala obloha pri pohľade z tohto miesta určitým spôsobom. Za mrakmi a atmosférou, hore v temnote vesmíru, sa súhvezdia v tej konkrétnej minúte nachádzali v určitej polohe – a ich pozície by o niekoľko minút neskôr vyzerali trochu inak, pretože Zem sa otáča. To je dôležité. V astrológii pracujeme s minútami a stupňami. To, čo sa nám môže zdať ako nepatrný pohyb Zeme medzi 15:30 a 15:45 v daný deň, môže mať veľký význam pre konkrétne stupne a uhly medzi Zemou a všetkými ostatnými nebeskými telesami v našej slnečnej sústave v danom čase. Preto je dôležité zistiť čas vášho narodenia, ak chcete získať podrobný astrologický výklad. Nie je to koniec sveta, ak ho nemáte, ale prídete o mnoho vrstiev detailov a skončíte s oveľa jednoduchšou kartou.

Keď ste sa narodili, 12 súhvezdí, ktoré predstavujú 12 znamení zverokruhu, obklopovalo Zem a pomaly sa pohybovalo (alebo skôr Zem sa pohybovala) na oblohe nad miestom vášho narodenia alebo mimo nej. V okamihu vášho narodenia sa jedno z 12 súhvezdí pohybovalo smerom nahor (stúpalo) od východného obzoru. V tom istom čase opačné znamenie (alebo sesterské znamenie – znamenia stojace na kolese zverokruhu o 180 stupňov oproti sebe) zostupovalo k západnému horizontu. Viditeľnosť súhvezdí na obzore sa mení približne každé 2 hodiny, preto niekto, kto sa narodil o 11:00, bude mať pravdepodobne iné vychádzajúce znamenie (alebo ascendent) ako niekto, kto sa narodil v ten istý deň o 13:30. V súčasnosti používame počítače na výpočet Východzieho znamenia v čase a mieste vášho narodenia. Výpočet berie do úvahy zemepisnú šírku a dĺžku miesta, kde ste sa narodili, a vypočíta „pohľad“ na oblohu z tohto miesta v danom čase a vypočíta, ktoré znamenia boli vzostupné a zostupné.

Čo teda o mne vypovedá moje vychádzajúce znamenie a prečo je dôležité? Astrológovia sa domnievajú, že Východzie znamenie dáva akúsi „pečať“ vašej osobnosti a vzhľadu. Iste, môžete so mnou o tom polemizovať a tvrdiť mi, že len genetika môže ovplyvniť to, ako bude dieťa vyzerať, keď dospeje, ale dlhoročné skúsenosti ma naučili, že zvyčajne dokážem odhadnúť niečie Vychádzajúce znamenie z pohľadu na jeho postavu, črty tváre, vlasy a spôsob vyjadrovania sa oblečením a výberom módy. Neviem, prečo to funguje, jednoducho to tak je, a som zmierená s tým, že tomu nemôžem úplne rozumieť (to isté platí aj pre Reiki).

Vaše vychádzajúce znamenie určuje nielen niektoré aspekty vášho vzhľadu a rozhodnutia súvisiace s vaším vzhľadom (spôsob nosenia, účes a farba vlasov, brada alebo bez brady, výber oblečenia, piercingy a tetovania atď.). Uvediem niekoľko jednoduchých príkladov:

Ľudia so zemským vzostupným znamením (Býk, Panna, Kozorožec) majú často celkom prirodzený, zemitý vzhľad a pôsobia ako celkom uzemnení ľudia. Môžu mať radi oblečenie v neutrálnych farbách (zelená, hnedá, sivá atď.) a dokonca môžu radi nosiť outdoorový, kamuflážny alebo poľovnícky odev. Zvyčajne si nevyberajú módu, ktorá by na seba upozorňovala, takže je nepravdepodobné, že by mali bláznivé vlasy alebo nápadné tetovania a piercingy. Pravdepodobne sa tiež budú správať skromne a skôr splynú s davom, ako by mali vyčnievať. Pravdepodobne budú milí a v cudzích ľuďoch budú vyvolávať upokojujúci pocit. Ak pracujú v oblasti pomoci druhým, budú mať dobré „posteľné správanie“, vďaka ktorému budú mať ich klienti a pacienti pocit, že sú v bezpečných a schopných rukách.

Ľudia s ohnivým vychádzajúcim znamením (Baran, Lev a Strelec) sú nápadní a majú v sebe hviezdnu kvalitu. Budú pútať pozornosť ostatných, či už vďaka prirodzenej charizme a prítomnosti, ktorú majú, alebo vďaka svojmu poburujúcemu výberu módy. Často sú prirodzene na vedúcich pozíciách a majú spôsob fyzického aj verbálneho vyjadrovania, vďaka ktorému si ich všimnú. Možno dokonca stelesňujú niektoré prvky symbolu svojho znamenia – vychádzajúci Baran by mohol mať veľmi výrazné črty tváre a veľké čelo alebo všeobecne veľkú hlavu a pôsobiť ako veľmi solídny človek, s ktorým by ste sa nechceli zahrávať. Vychádzajúci Lev bude mať často „hrivu“ bláznivých alebo nezvyčajných vlasov, ktoré budú pre neho pravdepodobne zdrojom pýchy. Vychádzajúci Lev bude mať tiež prirodzene pôvabnú a spoločenskú auru, ktorá k nemu priťahuje priateľov, a na večierku bude pravdepodobne osobou v strede miestnosti.

Ľudia vo vodných znameniach (Rak, Škorpión, Ryby) majú tendenciu pôsobiť ako mierni, plachí a skromní. Môžu byť mylne považovaní za obete a v mladosti môžu mať problémy so šikanou. Majú v sebe niečo nadpozemské, niečo, čo sa dá ťažko určiť, takmer akoby boli potomkami nejakých elfov alebo víl. Môžu byť jemní a citliví v tom, ako vystupujú. Vodné znamenia sú najotvorenejšie emocionálne znamenia zverokruhu, takže ľudia s ťažkým umiestnením vodných znamení – a znamení s vodným vzostupom – budú pravdepodobne prejavovať svoje emócie navonok, napríklad ako “emo” alebo gotika. Tetovanie a piercing, šperky a oblečenie, ktoré sú pre nich významné, môžu byť pre týchto ľudí tiež dôležité. Napríklad Škorpión s vychádzajúcim znamením bude mať pravdepodobne akýsi temný, tajomný a sexy pôvab, ktorý je lákavý a zároveň odpudzujúci. Ženy v znamení Škorpióna majú často rady tmavé farby, vlasy alebo make-up (predstavte si hrubé čierne očné linky) a muži v znamení Škorpióna môžu skrývať svoju tvár za dlhšími vlasmi, mikinami s kapucňou atď. a chodiť bez očného kontaktu a predstavovať si, že sú tajní zabijaci.

Vzdušné znamenia (Blíženci, Váhy, Vodnár) sú často zhovorčivé typy spoločenských motýľov, ktorí radi komunikujú a pôsobia priateľsky. Váham vládne Venuša a ľudia s Váhami na vzostupe sú často veľmi krásni (toto umiestnenie majú mnohé modelky a filmové hviezdy). Tieto typy sú pravdepodobne hravé so svojím vzhľadom a radi skúšajú rôzne štýly a experimentujú. Vodnára symbolizuje vodnár a ľudia s bielou pleťou majú často modré oči a svetlé vlasy (ako ja a moja sestra, ktoré máme obe znamenie Vodnára ako východné znamenie a vyzeráme podobne, ale úplne inak ako naši rodičia). Vodnár je tiež najviac rebelantské a nekonformné znamenie zverokruhu, takže ľudia s Vodnárskym ascendent pravdepodobne radi provokujú ostatných tým, že sa správajú ako malí anarchisti a už od útleho veku si vyberajú zvláštnu módu, používajú bláznivé farby vlasov, bizarné oblečenie, piercingy atď. aby dali spoločnosti jasne najavo, že nechcú zapadnúť (od 15 rokov som začala počúvať psychedelický rock 60. rokov a indickú klasickú hudbu a do školy som chodila oblečená ako hipisáčka zo 60. rokov v oblečení, ktoré som si kúpila vo vintage obchodoch, vlasy som si zafarbila na ružovo, dala som si urobiť niekoľko piercingov atď. – veľmi vodnársky… nie že by som o tom vtedy niečo vedela).

To, čo som napísala vyššie, sa veľmi zameriava na vzhľad a správanie. Východné znamenie však určuje aj naše interakcie so svetom a prostredím, v ktorom žijeme. Zatiaľ čo osoba s vychádzajúcim znamením Škorpióna si môže veľmi vážiť svoje súkromie a má tendenciu zostávať vo vnútri svojho domu, osoba s vychádzajúcim znamením Blížencov sa bude stretávať so svojimi susedmi a snažiť sa o nejaké spoločenské udalosti. Tam, kde osoba vychádzajúca v znamení Býka môže chcieť pracovať s prírodou a zvieratami vo svojom okolí, osoba vychádzajúca vo Vodnárovi môže premýšľať o tom, ako by mohla pracovať pre zlepšenie ľudstva vo svojej komunite a mimo nej tým, že založí nejakú ezoterickú skupinu alebo podnik. Tam, kde by sa osoba s vychádzajúcim znamením Kozorožca mohla upracovať do predčasného hrobu a snažiť sa robiť všetko pre všetkých okolo seba, môže osoba s vychádzajúcim znamením Váh uprednostniť fotenie selfie a zarábanie peňazí ako influencer na Instagrame. A tak ďalej.

Samozrejme, všetky príklady, ktoré som tu uviedla, sú len povrchné zovšeobecnenia/ stereotypy charakteristík určitých znamení a v žiadnom prípade neplatia pre všetkých s rovnakým umiestnením planét a uhlov. Dúfam však, že tieto príklady poslúžia na ilustráciu niektorých neuveriteľne rozmanitých a zároveň dosť silných vplyvov, ktoré môžu mať planetárne pozície na rôzne vrstvy našich znakov.

Nájdenie vášho slnka, mesiaca a vychádzajúceho znamenia (ascendentu)

Existuje množstvo astrologických webových stránok, ktoré vám tieto výpočty urobia zadarmo spolu so všetkými ostatnými planetárnymi pozíciami a celým horoskopom. Čo vám tieto webové stránky NEposkytnú, je ucelený prehľad toho, ako tieto umiestnenia navzájom fungujú. Takže môžete dostať výsledok, ktorý hovorí, že máte ascendent v Býkovi, Slnko v Blížencoch a Mesiac v Rybách, ale nebude tam žiadna informácia o tom, či tieto umiestnenia fungujú spolu relatívne harmonicky alebo či to bude náročná kombinácia a ako najlepšie integrovať tieto energie.

Ak máte záujem o moju písomnú správu o vašom Slnku, Mesiaci a vychádzajúcom znamení a o tom, ako tieto tri kľúčové umiestnenia spolu fungujú vo vašom horoskope, potom ma prosím kontaktujte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *