Čo je to osobný horoskop? A prečo potrebujem vedieť miesto a čas svojho narodenia?

Väčšina ľudí pozná z astrológie len slnečné znamenia. To je znamenie, v ktorom sa Slnko nachádzalo počas mesiaca, v ktorom ste sa narodili, takže… narodili ste sa v polovici augusta? Ste Lev. V polovici septembra? Ste Panna. To sú také veci. Ale to – pre mňa – neznamená takmer nič. Vedeli ste, že ak sa chystáte čítať horoskop o dnešku, tomto týždni alebo mesiaci, nemali by ste sa ani pozerať na svoje slnečné znamenie, ale vlastne na svoje vychádzajúce znamenie? Slnečné znamenia sú špičkou ľadovca v astrológii a v žiadnom prípade nie najdôležitejším aspektom vašej astrologickej identity; ale, žiaľ, sú všetkým, čo väčšina ľudí z tejto bohatej a mnohostrannej disciplíny pozná.

Veď sa nad tým zamyslite. Pravdepodobne poznáte kopu ľudí s rovnakým slnečným znamením ako vy, ktorí majú narodeniny v rozmedzí niekoľkých týždňov po oboch stranách vášho znamenia. Sú rovnakí ako vy? Samozrejme, že nie. Slnečné znamenia nám toho o človeku veľa nepovedia a vedú k neužitočným stereotypom a zovšeobecňovaniu, ako napríklad: „Všetky Panny sú perfekcionisti a príliš kritickí“ alebo „Všetci Levi sú arogantní a márniví“, a tiež vedú k tomu, že sa ľudia ospravedlňujú a hovoria veci ako: „Nemôžem za to, že som konfrontačný a agresívny – som Baran.“ Na takéto nezmysly nemám čas.

Astrológia je neuveriteľne hlboká a diferencovaná. Váš horoskop je mapa slnečnej sústavy (so Zemou ako stredom), ktorá ukazuje presné polohy každej planéty (a tiež niektorých asteroidov a dôležitých matematických bodov na obežnej dráhe niektorých nebeských telies) v okamihu, keď ste sa narodili. Slnko je len jednou z „planét“ (áno, viem, že je to hviezda, ale v astrológii nazývame Slnko a Mesiac planétami, pretože sa tak správajú z hľadiska energetických vplyvov), ktoré možno vidieť na vašej mape, a len jedným z energetických vplyvov na vás.

Keď sa pozriete na horoskop, je to koleso s malým X v strede. X predstavuje presné miesto na Zemi (pomocou GPS súradníc), kde ste sa narodili. Naprieč stredom kruhu, horizontálne, je os smerujúca z východu na západ. Táto horizontálna os predstavuje horizont v mieste, kde ste sa narodili (a to je dôležité, pretože pohľad na vesmír z horizontu je v rôznych časoch a z rôznych miest na svete odlišný). Narodila som sa o 17:45 v Sheffielde v Anglicku. V tom čase, v ten deň, vychádzalo na východnom obzore súhvezdie Vodnára. Keby som sa narodila o 2 hodiny skôr alebo o 2 hodiny neskôr, nebolo by to súhvezdie Vodnára. O dve hodiny skôr a na východe by vychádzalo súhvezdie Kozorožca. O dve hodiny neskôr by to boli Ryby. A keby som sa narodil v tom istom čase, ale o niekoľko tisíc kilometrov ďalej, z tohto miesta by bolo viditeľné iné súhvezdie… a ja by som tu dnes nepísal tento článok, pretože práve energie môjho vychádzajúceho Vodnára sú tým, čo ma zaujíma o astrológiu.

Súhvezdie (alebo znamenie), ktoré vychádza na východnom obzore, sa mení každé 2 – 3 hodiny. Preto je dôležité poznať čas svojho narodenia. Ak nevieme zakresliť horizont a to, aké súhvezdia boli na jeho východnom a západnom konci, nevieme presne vytvoriť zvyšok kruhu. A práve znamenie východu (alebo Ascendent) určuje a podfarbuje všetky nasledujúce prvky osobnosti. Vychádzajúce znamenie nám pri narodení vtláča akúsi pečať a počas celého života môže určovať, čím sa budeme prezentovať svetu a ako nás budú vnímať ostatní.

Horizontálna os v strede vášho horoskopu rozdeľuje kruh na dve polovice. Máte polovicu nad čiarou, ktorá je na dennom svetle, a polovicu pod čiarou, ktorá je pod horizontom, a teda v tme. Kruh je potom rozdelený na 12 častí, ktoré vyzerajú ako rezy koláča. Každá časť predstavuje určitú oblasť života. Niektoré časti pod horizontom – v „tme“ – predstavujú formujúcejšie a súkromnejšie časti nášho života, napríklad naše rodinné zázemie a naše deti. Niektoré časti nad horizontom predstavujú tie časti nášho života, ktoré sú najviac viditeľné, našu kariéru a ciele, naše sociálne skupiny a priateľstvá, naše manželstvo/manželstvá a partnerstvá.

Postupujte od vášho vychádzajúceho znamenia proti smeru hodinových ručičiek a ostatné znamenia zverokruhu nasledujú. Môj horoskop začína Vodnárom na Ascendente (východný obzor) a tmavá časť môjho horoskopu – proti smeru hodinových ručičiek – obsahuje tieto znamenia: V znamení Rýb, Barana, Býka, Blížencov a Raka. Kým sa dostaneme cez západný koniec čiary horizontu (nazýva sa Descendent, pretože tam Slnko zostupuje), sme v znamení Leva (opačné znamenie k Vodnárovi) a horná časť mojej mapy obsahuje znamenia od Leva až po Kozorožca. Každému z 12 domov (sekcií) horoskopu vládne to znamenie zverokruhu, ktoré zaberá danú časť vášho horoskopu – a už len to vám poskytne veľa informácií o chuti oblastí života, ktorým tieto domy vládnu. Potom však pridáme ďalšiu vrstvu: postavenie ostatných planét.

Tak ako je 12 znamení zverokruhu určitým spôsobom rozmiestnených okolo kolesa vášho horoskopu, tak sú aj polohy planét. Nielenže uvidíte, že planéty sú umiestnené v určitých znameniach zverokruhu (napríklad Mars v Levovi, Venuša v Blížencoch, Merkúr v Kozorožcovi atď.), ale uvidíte aj to, že planéty spadajú do jedného z vašich 12 domov, a tak energie konkrétnych planét pôsobia v určitých oblastiach vášho života.

Každé znamenie zverokruhu obsahuje 30 stupňov, pretože je 12 znamení a 12 x 30 = 360 stupňov – celý kruh zverokruhu. Každý stupeň má svoj vlastný charakter a kvalitu energie. A potom sa pozeráte na uhly, pod ktorými na seba jednotlivé planéty vzájomne pôsobia. Je napríklad Slnko danej osoby v 180-stupňovej opozícii s jej Mesiacom? Ak áno, ide o náročný aspekt, ktorý povedie k napätiu v základnej povahe danej osoby. Alebo naopak, je tam prúdiaci stupeň 120, ktorý harmonizuje energiu medzi Slnkom a Lunou, čo vedie k tomu, že osoba dokáže celkom bez námahy vyjadriť svoje pravé ja. Astrológovia sa pozerajú na VŠETKY tieto veci. Ascendent a descendent. Domy a znamenia, ktorým jednotlivé domy vládnu. Postavenie planét v znameniach a domoch podľa presných stupňov. A potom uhly medzi jednotlivými planétami (zakreslené pomocou kompasu a uhlomeru alebo moderného počítačového programu), aby sa určila povaha toku energií medzi jednotlivými planétami. Tieto uhly môžete vidieť na počítačom vytvorenom horoskope znázornené červenými alebo modrými čiarami – červené znázorňujú náročné uhly a modré plynulé a harmonické uhly.

Dúfajme, že začína byť jasné, že horoskop je neuveriteľne zložitý diagram a je v ňom veľa vrstiev, ktoré si vyžadujú interpretáciu. Niektorí astrológovia používajú veľmi prísne, technické postupy na spracovanie výkladu týchto vrstiev, zatiaľ čo iní používajú intuitívnejší a holistickejší prístup. Povedala by som, že som niekde uprostred. Potrebujete však určité znalosti matematiky a astronómie, aby ste dokázali pochopiť pohyby planét (samozrejme, každé nebeské teleso sa pohybuje inou rýchlosťou a niektoré sa pohybujú po celkom špecifických dráhach) a čítať a interpretovať ich vo vzťahu k ich postupu v individuálnom horoskope.

Pohyb Zeme okolo jej osi spolu s pohybom Mesiaca a iných rýchlejšie sa pohybujúcich planét zabezpečuje, že aj dvojčatá, ktoré sa narodili s odstupom niekoľkých minút, budú mať mierne odlišné osobné horoskopy. Ak si myslíte, že niekto iný môže mať rovnaký horoskop ako vy, potom musíte nájsť niekoho, kto sa narodil v rovnaký deň a rok, do 15 minút od vás a v okruhu 15 kilometrov. Toto NIE JE veľmi bežné. Váš spolužiak zo školy, ktorý mal narodeniny týždeň pred alebo po vašich narodeninách v tom istom roku, nemá rovnaký horoskop ako vy. Osobný horoskop je teda absolútne jedinečný a individuálny a vôbec sa NEMÔŽE podobať tomu, že viete, že ste Panna, pretože ste sa narodili začiatkom septembra. Úroveň nuáns je neuveriteľná a to je jeden z dôvodov, prečo astrológia dokáže poskytnúť také špecifické, presné a „obludne“ presné informácie o niečej povahe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *